Aranżacje w stylu vintage to doskonały sposób, aby przemycić do wnętrz meble i dodatki „z przeszłością”. Najczęściej wykorzystuje się wyroby z lat 50., 60. i 70. XX wieku, ale architekci potwierdzają, że charakteru vintage nabierają przedmioty, które mają więcej niż 25 lat. Stylowe elementy sprzed lat doskonale skomponują się z nowoczesnymi meblami, materiałami czy dekoracjami. Warto pamiętać, że mieszkanie lub dom w klimacie vintage wcale nie musi przypominać muzeum. Chodzi przede wszystkim, aby ciekawe elementy z przeszłości umiejętnie wkomponować w funkcjonalny wystrój charakterystyczny dla stylu współczesnego.
Czym wyróżnia się styl vintage w aranżacji wnętrz?
Styl vintage nie ma jasno określonych ram, których należy się trzymać. Pozwala on na swobodną realizację swoich własnych koncepcji. Taki wystrój domowych wnętrz powinien więc przypaść do gustu osobom, które kochają łączenie różnych form, mają rozwiniętą wyobraźnię i chcą w aranżacji swojego salonu, sypialni, przedpokoju czy kuchni wykorzystać unikalne rozwiązania. Tłem dla naszej aranżacji mogą stać się współczesne materiały wykończeniowe. Na podłogę wcale nie muszą trafić bielone deski czy naturalny kamień. Parkiet lub płytki będą prezentować się jako uniwersalna baza, na której tle będą lśnić prawdziwe perełki – starannie dobrane meble i dodatki sprzed lat. Możemy poszukać foteli, krzeseł, stołów, komód i szafek na strychu, targach staroci bądź aukcjach internetowych. Takie meble wystarczy oddać do renowacji, aby odzyskały dawny blask. Fotele czy krzesła możemy oddać do zakładu tapicerskiego i zafundować im w ten sposób drugą młodość. Do klimatu vintage bardzo dobrze będą pasować wzorzyste tkaniny w kwiaty lub wzory geometryczne (kwadraty, koła, trójkąty). Klasyczne biurko możemy zastąpić zabytkowym sekretarzykiem, a szafkę nocną toaletką. Producenci doskonale wiedzą, że styl vintage cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego dostępne są również całe kolekcje „postarzanych” mebli, które swoją formą doskonale imitują antyki.
Jakie fototapety i dodatki do wnętrz w stylu vintage?
Unikalną atmosferę wnętrz pomogą stworzyć starannie dobrane dodatki. Możemy sięgać po porcelanę, ceramikę i szkło, które wyeksponujemy w gablotkach, odnowionych regałach lub zabytkowych kredensach. W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszą się m.in. figurki i wazony z Ćmielowa, karafki, misy i cukiernice z Huty Szkła „Irena” oraz krośnieńskie kieliszki. Pięknie będzie prezentować się również biało-niebieska porcelana. W wystrój wnętrz możemy włączyć bukiety z tulipanów i innych kwiatów sezonowych, które przed laty zdobiły polskie stoły. W oknie powinny zawisnąć ciężkie zasłony (np. z aksamitu), na stolikach nie może zabraknąć bawełnianych serwet i obrusów, a łóżko lub sofę ozdobimy dzierganymi narzutami oraz wielokolorowymi poszewkami w kwiaty. Doskonałym uzupełnieniem całości będą fototapety w stylu vintage. Dobrze będą prezentować się grafiki z motywami zwierzęcymi i kwiatowymi, wzory geometryczne, czarno-białe szkice z lat 50. i 60. XX wieku lub inne wzory w sepii. Gdy nasza aranżacja jest stonowana, dobrze sprawdzą się także barwne motywy folklorystyczne oraz małe dzieła sztuki ludowej. Barwne dodatki warto zaś uzupełnić fototapetami z lekko „wypłowiałymi” krajobrazami, wystrojami mieszkań sprzed lat, gramofonami, zegarkami, reprodukcjami obrazów czy mapami świata.