Styl glamour, pełen przepychu, elegancki i blasku, stanowi przeciwieństwo nowoczesnej prostoty oraz modnego minimalizmu. Aranżacje wnętrz w tym klimacie przyciągają spojrzenia luksusem – przypominającym połączenie pałacowych komnat (rodem z XVI-wiecznej Francji) z wysmakowanym wystrojem rezydencji gwiazd Hollywood. Klimat glamour stanowi nie lada wyzwanie dla dekoratorów wnętrz. Tutaj każdy szczegół ma znaczenie, a wyczucie smaku przesądza, czy całość nie nabierze wymiaru przesady kojarzącej się z kiczem.
Czym wyróżnia się styl glamour?
Stylistyka glamour opiera się na wytwornych kształtach i połyskliwych dodatkach. W kuchniach i łazienkach w tym klimacie królują blaty z naturalnego granitu lub połyskliwego marmuru. W sypialni centralną część może zająć duże łóżko z drewnianą ramą przypominającą przepych baroku połączone z rzeźbionymi toaletkami i komodami z litego drewna. Architekci wnętrz często wykorzystują również ławeczki z pikowanym siedzeniem i parawany – w ten sposób powstaje unowocześniona wersja XIX-wiecznego buduaru. Do jadalni trafiają lśniące stoły (np. z czarnym marmurowym blatem) i stylowe krzesła obite welurem, a do salonu idealnie sprawdzą się pikowane sofy.W stylistyce glamour dominują fiolety, turkusy, szmaragdowa zieleń i rubinowe czerwienie. Całość może zostać uzupełniona o lśniące czernie przełamane neutralną bielą, a dodatki w odcieniu złota i srebra będą przyciągać wszystkie spojrzenia. Na podłogę może trafić np. czarno-biała mozaika w romby. Warto pamiętać, że nadmiar wyrazistych, mocnych barw nie sprzyja wypoczynkowi, dlatego najlepiej jest je zestawiać z przygaszoną zielenią, beżami czy szarościami.
Jakie dodatki do wnętrz w stylu glamour?
Stylistyka glamour to synonim szyku i przepychu, w którym nie ma miejsca na proste meble czy minimalistyczne dodatki. Tutaj akcesoria mają przyciągać wzrok i podkreślać luksusowy charakter aranżacji wnętrza. Bardzo dekoracyjne bibeloty można połączyć z gładkimi materiałami. W oknie miejsce nowoczesnych rolet dzień i noc czy żaluzji powinny zająć ciężkie zasłony przewiązane chwostem. Na łóżku dobrze będzie prezentować się kaszmirowa narzuta i poduszki z poszewkami uszytymi z tego samego materiału, a podłogę można ozdobić dywanikiem z owczej skóry lub większym dywanem utkanym z jedwabiu.Wystrój w klimacie glamour kocha błyszczące dodatki. Lustra w rzeźbionych ramach doskonale wpiszą się w aranżację sypialni. W salonie rolę dekoracji mogą pełnić wytworne patery, wazony czy kryształy, a nowoczesny plafon lepiej zastąpić kryształowym żyrandolem w barokowym stylu.
Jakie fotapety do wnętrz w stylu glamour?
Doskonały tłem dla aranżacji będą efektowne fototapety w stylu glamour. Możesz sięgać po abstrakcje w wyrazistych kolorach (turkusy, rubinowy, fiolety) czy efektowne płatki kwiatów w stylu vintage (np. rubinowych róż). Doskonale będą prezentować się lśniące złotem czy srebrem tekstury, grafiki z czarnymi perłami lub diamentami, zdjęcia przedstawiające luksusowe materiały (satyna, jedwab) oraz wzory geometryczne w wyrazistych kolorach. Wzorzyste tło możesz zamienić na fototapety ze zdjęciami gwiazd kina czy muzyki utrzymanymi w stylistyce retro. Czarno-białe grafiki będą doskonałym tłem dla pełnych przepychu dodatków.