Jak ściągnąć fototapetę ze ściany w przypadku gdy chcemy odświeżyć wnętrze lub gdy spodobał nam się inny wzór? Czy to jest możliwe? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, jak samodzielnie zrobić to prawidłowo.
Jak ściągnąć fototapetę ze ściany? Kilka praktycznych wskazówek z pewnością przyda się tym, którzy planują remont lub wybrali już inny wzór fototapety. Nie ulega wątpliwości, że fototapety to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. To oryginalny, niebanalny, a jednocześnie niedrogi i szybki sposób na stworzenie wnętrza marzeń, pełnego inspiracji! Fototapeta podkreśla wystrój wnętrza i eksponuje wszystkie jego walory, czyniąc mieszkanie lub dom prawdziwym azylem dla całej rodziny urządzonym ze smakiem.
Oczywiście nasze gusta się zmieniają, więc wzór fototapety wybrany kilka lat temu może przestać się nam podobać lub po prostu może się znudzić. W takim przypadku warto pomyśleć o zmianie fototapet na nowe – odpowiadające naszym aktualnym wymaganiom. Jednak zanim umieścimy na ścianie nową fototapetę, trzeba pozbyć się tej starej, co wcale nie jest takie trudne i z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. W dalszej części artykułu znajdziecie cenne wskazówki, jak ściągnąć fototapetę ze ściany. Zapraszamy do lektury.
Jak ściągnąć fototapetę ze ściany – instrukcja krok po kroku
Poniżej wypunktowaliśmy wszystkie etapy usuwania fototapety. Każdy z nich jasno wyjaśniliśmy, aby każdy mógł zastosować się do przygotowanej instrukcji.
- Na samym początku, jak samo jak przy remoncie, warto zabezpieczyć wszystkie meble znajdujące się w pokoju, gdzie jest fototapeta, którą chcemy ściągnąć. To pozwoli nam uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek.
- Po zabezpieczeniu mebli koniecznie trzeba dla własnego bezpieczeństwa odłączyć prąd. Dlaczego? Ponieważ ściągając fototapetę, prawdopodobnie zmoczymy ścianę, więc aby uniknąć spięć i porażenia prądem, dmuchajmy na zimne.
- Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do meritum, czyli ściągania fototapety. Jak ściągnąć fototapetę? Na samym początku trzeba zaznaczyć, że można to uczynić na kilka sposobów. Warto znać je wszystkie, ponieważ może się zdarzyć, że wybrany przez nas konkretny sposób usuwania fototapety okaże się nieskuteczny – ma to związek z tym, że na rynku dostępne są różne fototapety wykonane z różnych materiałów. Warto wiedzieć, że najłatwiej usunąć zwykłe fototapety papierowe. Zatem poniżej przedstawiamy kilka sposobów usuwania fototapet.
- Fototapetę można usunąć na sucho, jest to jednak sposób pracochłonny i ciężki. Jednak niekiedy, z określonych względów technologicznych, może okazać się jedynym dopuszczalnym. Zaczynając od wybranego rogu, należy podważyć fototapetę szpachelką i powoli zeskrobywać ze ściany. Należy jednak uważać, aby zeskrobując fototapetę, nie uszkodzić za bardzo ściany, bowiem mogą w niej zostać nieestetyczne ubytki.
- Drugim i najbardziej popularnym sposobem jest usuwanie fototapety na mokro. Wybierając ten sposób, fototapetę należy nasmarować mokrą gąbką, najlepiej kilka razy, i poczekać aż zmięknie. Można również nalać czystej wody do butelki ze spryskiwaczem i dwukrotnie spryskać całą fototapetę. Po 10-15 minutach trzeba przystąpić do usuwania fototapety – należy podważyć jej róg i powoli odrywać od ściany. W przypadku gdy fototapeta nie chce gładko się odkleić, warto namoczyć ją jeszcze raz.
- Kolejnym sposobem na ściągnięcie fototapety jest użycie wody z octem. W butelce ze spryskiwaczem albo w zwykłym wiaderku przygotujmy letnią wodą połączoną z octem (w proporcji pół na pół). Następnie, podobnie jak w powyższym sposobie, trzeba spryskać ścianę przygotowanym roztworem lub namoczyć ją gąbką. Po 20 minutach można zacząć usuwać fototapetę – w podobny sposób jak opisany powyżej. Woda z octem przyspieszy i ułatwi zrywanie fototapety ze ściany.
- Oprócz powyższych sposobów możliwe jest także usuwanie fototapety za pomocą specjalistycznego środka do usuwania fototapet, który można nabyć w sklepach z artykułami malarskimi. Należy go nałożyć na fototapetę zgodnie z instrukcją na opakowaniu, co umożliwi zerwanie jej ze ściany. Gdy na ścianie pozostaną jakieś resztki fototapety, można je namoczyć i usunąć szpachelką.
- Ostatnim krokiem jest oczyszczenie ściany po usunięciu fototapety i zalepianie ubytków, których powstanie podczas usuwania fototapety jest niestety możliwe. W takim przypadku powstałe dziury warto jak najszybciej wypełnić masą szpachlową.
To wszystko, nic trudnego. Jednak na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że najłatwiej ściąga się fototapety ze ścian gruntowanych, a najtrudniej z tych gipsowanych.
Podsumowanie
Decydując się na przyklejenie fototapety w mieszkaniu, nie deklarujemy, że zostanie ona tam na zawsze. Trzeba być przygotowanym na ewentualność, iż pewnego dnia pomyślimy o odświeżeniu wnętrza i wymianie fototapety na inną. Pamiętajmy jednak, że samodzielne usuwanie fototapety wcale nie jest trudne, wystarczy jedynie zastosować się do powyższych wskazówek, jak ściągnąć fototapetę, a praca z pewnością pójdzie nam gładko.
Nie warto wydawać pieniądze na pomoc ekipy budowlanej czy remontowej, skoro można to zrobić samemu i zaoszczędzić ciężko zarobioną gotówkę. Do ściągania fototapety nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych sprzętów, wystarczą zwykłe przedmioty, takie jak wiadro, gąbka, szpachelka czy butelka ze spryskiwaczem, które są praktycznie w każdym domu.
Udało Ci się samodzielnie ściągnąć fototapetę ze ściany? Napisz poniżej jak Ci poszło.
4 komentarze
Bardzo fajny artykuł. Świetnie, że ktoś napisał o różnych sposobach, a nie tylko o jednym jak w większości tego typu artykułów. Super! 🙂
Sposób na wodę z octem znam i świetnie mi się sprawdził kiedy usuwałam starą fototapetę, polecam 🙂
U mnie podobnie, chociaż przyznam, że specjalne preparaty – pod warunkiem, że będą dobrze dobrane – też super się sprawdzają, no i nie czuć octem 😛
Bardzo dobry artykuł. Bez problemu przygotowałam fototapetę do zdjęcia – nowa już czeka, dzięki! 🙂